11 ترفند جذاب در وب ، در سال 2019:

صنعت وب پیوسته در حال تغییر است. یسناتیم در این مقاله سعی دارد با ترفند هایی که باید حواسمان به آن ها باشدآشنا می شویم

11 ترفند جذاب در وب ، در سال 2019:

پیش بینی روند پیشرفت و پیشروی طراحی وب همیشه کاری مشکل بوده، اگر شما راه درست را پیش بگیرید، به خاطر به روز بودن مورد تحسین قرار می گیرین و چنانچه به دنبال مسیر اشتباه برین،با سر کوفت های دیگران مواجه می شین.

در این مقاله از متخصصان حوزه ی وب،  خواستار پیش بینی هاشون در حوزه ی پیشروی طراحی وب و ترفندهای اون در سال 2019 هستیم:

در دهه ی گذشته طراحی وب دچار تغییرات عمده ای شد. از تحول و انقلاب (HTML5) گرفته تا طراحی Natieve features in Web Apps  و Mobile First  (ویژگی های Native در برنامه های وب) این حوزه با سرعت بالایی در حال پیشروی است و سال 2019 نوید تغییرات مهیج تری در این صنعت را می دهد.

در ادامه قصد داریم به مواردی از پیش بینی ها درباره ی ترفندهای عمده وب اشاره کنیم.


1.PWAs Tale Off

برنامه های پیشرفته ی وب،امسال هم مانند گذشته مورد استقبال خواهد بود. در نهایت در موقعیتی قرار می گیریم که تقریبآ تمامی مرورگرها از ویژگی های وب مدرن PWA  را پشتیبانی می کند(شامل Serice Workers)

که بدین معنی است که تجارت ها و کسب و کارها می توانند از این روش برای ارائه ی تجربه ای ملموس تر و مشابه برنامه، استفاده کنند.

جیفر کورکز دینا، رئیس بخش تکنولوژی در FINE خاطر نشان می کند که مرورگرها(از این پس) ویژگی های Native Mobile بیشتری را می پذیرند و دارا می شوند.

ممکن است تلاش شرکت Apple  برای وادار ساختن کاربران برای استفاده از App Store ، در راستای نصب برنامه های شان را ببینیم، اما سازندگان سایر دستگاه ها به خوبی از PWAs  استقبال می کنند. با همه این ها، PWAs به اولین و محبوب ترین انتخاب در طراحی اپ موبایل تبدیل می شود.


2.AI(get) Personal

هوش مصنوعی منحصر به شخص می شود.

مدت هاست در این باره حرف در میان است، اما هوش مصنوعی همچنان در صدر اخبار است.

کارل برگهنم مدیر تولید Kendo  می گوید: یادگیری ماشین،دانش،تجزیه و تحلیل را به سطوح بالاتری می رساند.

سابق بر این دانش تجزیه و تحلیل قادر به ثبت اطلاعاتی بوده است که می توانسته در راهنمایی کار با نسخه های بعدی برنامه ها مورد استفاده قرار گیرد.

برگهنم بر این باور است که هرچه پیش تر می رویم،داده های جمع آوری شده به بازخورد تبدیل می شوند و برنامه ها و سایت های ما قابلیت سازگاری با آنها را پیدا می کنند. در ادامه چنین توضیح می دهد که:

بدین معنی است، وابسته به داده ی قابل دسترس برای هر کاربر،اپلیکیشن قادر است مانند یک آفتاب پرست عمل کند و خودش را در راستای فراهم سازی UX  مورد انتظار و ایده آل کاربران تغییر دهد.

این امر موجب ساخت سایت های کاملآ شخصی ای می شود که عملکرد و رفتاری متفاوت از سایرین دارند و وابسته به کاربری که از آنها استفاده می کند، ویژگی ها و کارایی های گوناگون پیدا می کنند.


3.Performance metrics shift

تغییر متریک (سنجه) های عملکرد:

متریک های عملکرد وب تمایل به تغییر در جهت تبدیل مدلی کاربر محور هستند، مه به توسعه دهندگان و طراحان کمک می کند تا رویکرد جامع تری پیشه کنند.

امانوئل گارسیا، توسعه دهنده ی داخلی ارشد در FINE چنین پیش بینی می کند:

متخصصان وب بیشتری از Google s RAIL  استفاده خواهند کرد که تجربیات کاربر را به چهار تعامل کلیدی تقسیم می کند:پاسخ(Respone) ،انیمیشن،حالت آزاد(CPU) وبارگذاری.

او اضافه می کند که: چنین رویکردی با ارائه ی ساختار برای تست های عملکردی و همچنین تعیین معیار و محک بر اساس عملکرد درک شده ی کاربر، به توسعه دهندگان کمک می کند.4. Voice interfaces take over


رابط های صوتی وارد عمل می شوند.

به زودی صدا جایگزین ورودی های سنتی/قدیمی می شوند. با روی کار آمدن و شکوفایی دستیار صوتی هایی مثل الکسا و سیری. رابط های کاربری محاوره ای (مکالمه) وادار می شوند تا به بخش طبیعی ای از هر برنامه تبدیل شوند.

در حالی که،کاربران بنا تعامل با وب از طریق استفاده از صدایشان آشنا می شوند، توسعه دهندگان باید مطمئن شوند! تجربه ای درست و دقیق ارائه می دهند، حتی در برنامه های وب.

آنها موقعیتی ارائه می دهند که در آن کاربر امکان مشاهده ی Feed  رسانه های اجتماعی شان و یا درخواست مجازی برای پیدا کردن و یا خواندن یک مقایسه ی جدی را داشته باشند. همه ی این ها در حالی است که کاربر روی صندلی اش نشسته(بی هیچ نیازی به ورودی های قدیمی و سنتی)


5. Accessibility becomes a requirement

قابلیت دسترسی، به یک باید(لازمه) تبدیل می شود.

برگهنم می گوید: مدت هاست دسترسی به شکل یک ضمیمه ی دلخواه، ابزاری دلخواه برای افزودن به کار، بوده است. به زودی تبدیل به یک شرط اساسی و لزوم مطلق می شود.

به خصوص برای شرکت هایی که دستورالعمل هایی هم چون WCA62.1  و WAI-ARIA  را از همان آغاز استفاده ی محصول دنبال می کنند. خواه این مسئله از شیوه های توسعه که به طور طبیعی روی دسترسی تاکید دارند، نشئت بگیرد، وچه این که دولت و قوه ی مقننه خواستار پیروی از شوند، ما اپ های قابل دسترسی تری خواهیم داشت.

6. Web apps get an AR makeover


واقعیت افزوده: بار دیگر برنامه های وب سمت واقعیت افزوده می روند.

هوش مصنوصی(AI) دیگر تنها در بازی ها کاربرد ندارد واقعیت افزوده در سال 2019 تغییر شگرفی بر وب خواهد داشت. در حال حاضر در جریانی که که در آن برنامه هایی مثل فیلترهای اسنپ چت و یا pokemon Go  مورد استفاده قرار می گیرند، واقعیت افزوده برای توسعه ی رسانه های اجتماعی گذشته و بازی های موجود در اپلیکیشن هایی که هر روز از آنها استفاده می کنیم، ایجاد شده است. برتری AR  نسبت به VR  در این است که AR  نیازی به هدست های گران قیمت واقعیت مجازی ندارد و از طریق تمامی گوشی های هوشمندی که داریم قابل دسترسی است.


چراAR  باید محدود به برنامه های تلفن همراه روی یک دستگاه باشد؟ چرا در وب از آن استفاده نمی شود؟

برگهنم می گوید: پیشنهاد خدمات AR از طریق برنامه های وب و بدون نیاز به نصب به عنوان یک برنامه ی Native از منظر UX می تواند مزایای بسیاری داشته باشد.

تصور کنید در یک خواربار فروشی هستید و برای یافتن دستور پخت یک غذا به سرعت به جستجو می پردازید. AR امکان جهت یابی لحظه به لحظه(Turn By Turn) از طریق دستگاه تلفن همراه را برای کاربران فراهم کرده تا به راحتی آنچه نیاز دارند را بیابند.(همگی در یک برنامه)


7. Developers flock to the web

گروه توسعه دهندگان در وب

طبق گفتهی برگهنم:

چهارچوب هایی مثل Native Script و ReactAlative نقش مهمی در جذب توسعه دهندگان به تکنولوژی های وب دارند. چرا که ورود آنها یک کد بیس تکی(Single) برای وب و برنامه های موبایل Native فراهم می کند.

به علاوه مفاهیمی همچون PWAs تا جایی ادامه پیدا می کند که مرز میان برنامه های موبایل Native و وب را محو کند. پس از آن توسعه دهندگان قادر به تمرکز کامل روی تجربه ی کاربران بدون نگرانی درباره ی انتخاب های پلت فرم های خاصی هستند.

Web Assembly تکنولوژی دیگری است که توسعه دهندگان بیشتری را جذب وب می کند. به لطف C++ و C#،Run+  و سایر زبان های برنامه نویسی اکنون می توانند Web Assembly را هدف بگیرند. پروژه هایی چون Blazor که دامنه ی .net را در وب بالا می برند، از این ویژگی Web Assembly استفاده می کند و در این جهت که وب زبان های بیشتری را باز کند گام بر می دارد. این بدین معنی است که در آینده تمامی توسعه دهندگان، حرف نفر از زبان برنامه نویسی، میتوانند توسعه دهنده ی وب باشند.


8. Size matters again

باز هم مسئله اندازه (Size)

زمانی Size دغدغه اصلی توسعه دهندگان بود. اما اخیرآ تمرکز روی این مسئله کمتر شده و یک برنامه ی متوسط از لحاظ Size رشد چشمگیری پیدا کرده است. اگرچه پهنای باند به طور قابل توجهی رشد یافته، یادآوری این نکته مهم است که تمامی کاربران نمی توانند از این مسئله سود ببرند.

مسئله ی سایز برنامه های ما به اوج خود رسیده و ما شاهدیم که Trend در مورد این مسئله است و سویی دیگر گرفته است. سامانه ی رویداد سال گذشته بار دیگر مفتخر به ساخت اپلیکیشن هایشان در کوچکترین اندازه ی ممکن شده است.

این تنها شامل حال اپ هایی که به نظر سریع تر می آیند نمی شود. این ویژگی هم چنین برای بازاریابی هایی با ارتباط های اینترنتی گران و با سرعت پایین. یعنی جایی که هر بیت با ارزش است هم، اهمیت دارد.


9. AMP backlash continues

واکنش های صفحات موبایل سریع (AMP) ادامه دارد.

پروژه ی افزایش سرعت (لود شدن) صفحات در موبایل، باعث ایجاد تگرانی شده است، چرا که نگرانی در رابطه با افزایش سلطه ی گوگل در وب را بالا می برد. از این واکنش ها علیه AMP ادامه خواهند داشت.

نام های بزرگی که قابلیت AMP را از وب سایتشان حذف می کنند را خواهیم شنید.

در حالی کهgoogle  سعی دارد تا ویژگی های جدیدی به آن اضافه کند و پروژه همچنان برقرار باشد


10. The workforce gets more diverse


نیروی کار متنوع تر روی کار می آید

 دوره های آنلاین آموزش را برای اکثر مردم قابل دسترسی تر کرده است.

در کل با قرار دادن تمرکز روی صنعت قرار است ما شاهد تغییر پروفایل توسعه دهدندگان متوسط باشیم.

دوره های آنلاین Coding و Coding Bootcamp در حوزه ی آموزش و یافتن مخاطبان جدید امکانات جدید ارائه می دهند.

از این رو ما تنوع بیشتر در نیروهای کار را پذیرا هستیم.

تایید روی فراگرفتن ابزارهای اصلی و مفاهیمی در رابطه با مسئله ی توسعه و و سپس ادامه ی این آموزش در ارتباط با کار، سابق بر این ثابت شده است که راهی است برای ایجاد توسعه دهندگان.

به احتمال بسیار بالا این ترند ادامه خواهد داشت و قدمی بزرگ در راه ایجاد جامعه ای متنوع تر و بزرگ تر از توسعه دهندگان است که در نهایت منجر به منفعتی جمعی می شود.


11. The JavaScript ecosystem stabilises


اکو سیستم جاوا اسکریپت تثبیت شده

در سال 2019 شاهد این هستیم که بسیار، به ثبات اکو سیستم جاوا اسکریپت نیازمندیم.

از مدیران بسته مانند npm و yarn برای ساخت ابزارهایی مثل Webpack، راه حل های بسیاری در جای درست قرار گرفته اند(پایه گذاری شده اند) و خود را به عنوان انتخاب های امن معرفی می کنند برای کاربران سازمانی و تیم های کوچک این چنینی می دانند.

آرون رنسلی، توسعه دهنده ی ارشد آژانس تبلیغاتی FINE چنین می گوید

رنسلی هم چنین رشد معلوم زیر ساخت های سرور پیش بینی می کند او می گوید:

به جای اداره کردن تمام سرورهای مجازی، بسیاری از توسعه دهندگان به دنبال ران تایم های کاربردی موجود در Aws و یا Azure هستند.

چنین راه حل هایی امنیت و قدرت محاسبه ی سرور بدون در نظر گرفتن یک سرور Unix را ارائه می دهند. نتیجه آن یک بهره وری سالم به خصوص برای توسعه دهندگانی است که فردی کار کار می کنند و یا گروه های کوچک.

یسناتیم همیشه در دنیای وب و تکنولوژی همراه شماست.

منبع:creativebloq